W jaki sposób zaplanować ogródek zimowy, by dawał ci radość po 5, 15, a nawet 30 latach

Hobby ogrodnicze, Ogród, Prace ogrodowe
Plan ogródka tworzy się z myślą o tym, iż będzie on służył domownikom przynajmniej przez kilka lat. Ale jak zaaranżować ogródek zimowy tak, by przyciągał swym wdziękiem nie tylko 5 czy 10 lat po założeniu, lecz też 15, a nawet 30 lat potem?Ogrody zakładanie ogrodów wrocław zimowe Warszawa pierwsze pięć lat po założeniu, to czas, w którym trzeba wykazać się konceptem oraz wytrwałością w pielęgnowaniu zimowego ogródka. Nierzadko, szczególnie zaraz po założeniu ogródka, jesteśmy zawiedzeni. Krzewy i drzewka są jeszcze niewielkie, nie maskują przed niechcianymi spojrzeniami, nie zapewniają wiele cienia. W początkowym okresie istnienia ogrodu warto postawić na byliny oraz rośliny roczne. Astry nowoangielskie, ostróżki, rudbeki, a także poniektóre trawy z sukcesem zastąpią krzewy – uzyskują nawet 2 m wysokości. Użyteczne są także roczne kosmosy a także poniektóre gatunki pacioreczników. Możemy również wykorzystać pnącza jednoletnie (fasola ozdobna, powój) oraz wieloletnie (powojniki, róże pnące), które w pierwszym roku po posadzeniu osiągają spore rozmiary. Co prawda zamierają w zimie, ale latem dają wrażenie obfitości. W ten sposób już na początku powstaje ogródek pełen kwiatów, kipiący odcieniami od wiosny do jesieni.

przedogródek

Autor: DWRowan
Źródło: http://www.flickr.com

Przez pierwsze pięć lat istnienia ogrody zimowe Warszawa wymagają starannej pielęgnacji – zasilania podłoża, nawadniania, natomiast przed okresem zimowym zasłaniania młodych drzewek oraz krzewów. Problematycznym zabiegiem jest pielenie. Nim rośliny ozdobne się rozrosną, glebę w ogródku łatwo zasiedlają zielska. Ich występowanie ograniczy ściółka z kory grubości pięciu centymetrów rozłożona pomiędzy roślinkami ozdobnymi. Musimy także pamiętać o systematycznym przycinaniu żywopłotów. Zaniedbania w pierwszych latach ich przyrostu spowodują, że nie zgęstnieją od nasady. Pielęgnacji potrzebuje także trawnik. Musi być regularnie podlewany oraz zasilany nawozami. Po 5-10 latach zimowy ogród zaczyna przywodzić na myśl kompozycję z marzeń. Drzewa i krzewy takie jak hortensja są już na tyle wybujałe, iż uwydatniają się ich pokrój oraz inne cechy charakterystyczne dla gatunku. Pod koniec tego okresu tworzą wysokie grupy bujnej zieleni oraz poczynają dominować w przestrzeni ogrodowej ponad bylinami i roślinkami dwuletnimi.

Żywopłoty, jeśli były odpowiednio strzyżone, są bujne, a przy tym często osiągnęły zaplanowany kształt oraz wysokość. Stają się dobrym tłem dla innych roślin. Można powiedzieć, iż ogródek 10-letni osiągnął zaprojektowaną formę. Żeby utrzymać go w należytej kondycji, wymagane jest coroczne zasilanie roślin kompostem bądź nawozami wieloskładnikowymi. Dzięki temu będą bujnie rosły oraz obficie rozkwitały.