Czy przy wykorzystaniu granulatora można wytwarzać swoje pasze?

Nasze zwierzaki
Do produkowania pasz dla swoich zwierząt używa się szczególne urządzenia do granulowania. Wytworzone granulki posiadają zawsze taki sam kształt i skład. Pasze granulowane posiadają niską wilgotność, a to wydłuża ich okres przechowywania.
Tego typu maszyną jest granulator.

Parasole

Autor: Julia
Źródło: http://www.flickr.com
Przeznaczony on jest do wytwarzania granulowanej paszy dla kurczaków, świń, królików czy przepiórek. Granulat cylindryczny powstaje przez sprasowanie i wysuszanie mechaniczne pasz sypkich. Z tego względu, że granulat ma wysoką gęstość zwierzęta i ptaki mogą jednorazowo zjeść więcej paszy, a to podnosi efektywność ich karmienia. Mając granulator, można sami wyprodukować paszę dla królików, kur oraz bydła. Spoglądając na to, że wykorzystywanie własnych surowców jest znacznie mniej kosztowne, to można by bardzo zmniejszyć wydatki utrzymywania bydła oraz ptaków. Granulowany pokarm znakomicie nadaje się do karmienia ryb. Granulat długi czas pozostaje na wodzie, a to zezwala rybom zjeść pokarm do samego końca.

Wejdź na ten odnośnik a odnajdziesz wskazówki (https://alpaki.pl/) stworzone dla osób zainteresowanych nakreślanym w tym artykule zagadnieniem.

Z tego też powodu granulek zużywa się znacznie mniej niż odmiennych rodzajów pokarmu. Zależnie od zapotrzebowań przy użyciu granulatora granulki mogłyby mieć od 2 do 8 milimetrów. W granulatorze musi być właściwa matryca, jaka jest stworzona ze stali nierdzewnej.

Pojemniki plastikowe na piasek i sól

Autor: KINGSPAN Environmental
Źródło: http://kingspanenviro.pl
Również granulatora używa się do produkowania pelletu. Wyrób pelletu polega na poddawaniu biomasy suszeniu, rozdrabnianiu oraz prasowaniu. We wstępnej fazie mokre trociny dostarczane są na linię produkcyjną na listwowy podajnik. Po dostarczeniu trocin do separatora grubszych trocin, są one poddawane odsiewowi. Usunięte zostają wszystkie większe kawałki desek czy kamienie. Następnie mokre trociny mogłyby być poddane suszeniu.

Docierają na przenośnik listwowy, w jakim automatycznie są dozowane do suszarni. Suche trociny są poddawane dalszej obróbce. Na początku przechodzą one kolejny odsiew drobnych zanieczyszczeń. Na sklepowe regały trafia pellet zapakowany w worki od 10 do 50 kilogramów lub big-bagi.