Chryzantemy złociste

Bez kategorii
„Chryzantemy złociste w kryształowym wazonie stoją na fortepianie, kojąc smutek i żal” – śpiewał Mieczysław Fogg. Od dawien, dawna chryzantemy przypominały nam o uciekającym czasie. Przykleiliśmy im „nagrobną” etykietę i kojarzyliśmy przygnębieniem.

Chryzantemy

Autor: Emily Mathews
Źródło: http://www.flickr.com
A przecież to tak wspaniałe, pełne wdzięku i wbrew pozorom radosne kwiaty. Co więcej, w Japonii Dzień Chryzantemy to radosne święto, podczas którego spożywa się wino zrobione z tych kwiatów.

Na punkcie chryzantemy oszaleli w ostatnim czasie floryści. Jest to kwiat o stosunkowo niewysokiej cenie, który może wytrzymać w wazonie nawet 3 tygodnie (w nienaruszonym stanie), będąc przy tym wspaniale wpisanym w jesienny klimat. Zachwyca także różnorodność kwiatów – od gwiazdek po puchate pompony. Barwy? Różnorodność odmian to bogactwo kolorów – w kwiaciarni zobaczymy nawet farbowane.

Do jesiennych aranżacji kupujemy zwykle odmiany o kształcie regularnej kuli, mocno obsypane kwiatami. Tarasy, balkony i schodki przed drzwiami ozdabiamy odmianami o kwiatach drobnych lub średniej wielkości (chryzantema wielokwiatowa, dostępna np. tutaj: chryzantemy, typ: wielokwiatowe, tworzącymi kule o średnicy 30-60 cm. Dobrze jest jednak dla urozmaicenia wkomponować inne formy, np. krzaczaste, które możemy wyeksponować

Kukły wśród chryzantem

Autor: Valter Wei
Źródło: http://www.flickr.com

w rdzawo-pomarańczowych kompozycjach z innymi gatunkami roślin których nam nie brak jesienią.

Chryzantemy postawione w jutowym worku czy glinianej osłonce, w towarzystwie okrągłej dyni i pożółkłych liści, stanowią wdzięczną i niedrogą ozdobę aż do pierwszych mroźnych dni.

A wiedzieć należy, iż chryzantemy kwitną z entuzjazmemaż do ostatnich chwil, jakby mówiły nam : doceńcie urok późnej jesieni! Gorącymi barwami ogrzewają serca aż do pierwszych mrozów. Z tego powodu, są to cieszące się największą popularnością kwiaty, które stawiamy na cmentarzach (w doniczce mogą stać nawet 1,5 miesiąca).

Gdy zaciekawił Cię opisany zagadnienie, odwiedź szczegółowy tekst (https://www.ha-dwa-o.pl/zastosowania/rolnictwo-ogrodnictwo/nawadnianie-podziemne-sdi), gdzie odnajdziesz dodatkowe info. Pogłęb swoje wiadomości!

Zwyczaj ten stał się już polską tradycją – parę dni przed dniem Wszystkich Świętych, można zakupić wszelakie rodzaje chryzantem doniczkowych.

Dobrze jest przechowywać je na tarasie lub w ogrodzie. Przed nocą wstawmy kwiaty do piwnicy, lub innego nieogrzewanego pomieszczenia. Nie zapominajmy, iż – nie należy doniczkowych chryzantem wstawiać do nagrzanych mieszkań.