Jak zasadzić krzewy?

krzewy ozdobne

Nie da się ukryć, że sadzenie roślin w ogrodzie jest niezwykle istotną sprawą. To, w jaki sposób się to zrobi i w którym miejscu umieści daną roślinę, zależy piękny wygląd ogrodu i żywotność rośliny. Samo posadzenie rośliny nie pozostaje bez znaczenia, ponieważ to dzięki temu, w jaki sposób się to zrobi, będzie skutkowało w jej piękny wygląd oraz optymalny wzrost. Olbrzymie znaczenie ma również umiejscowienie na działce danej rośliny, przykładowo – drzewa tuż pod oknem lub ogrodzeniem nie są najlepszym pomysłem.

Jak się okazuje, kupić można rożnego rodzaju sadzonki krzewów. Istnieją na przykład takie, które sprzedawane są bez korzeni. Zazwyczaj są one w stanie uśpienia wykopywane i przygotowywane do sprzedaży. Ich zaletą jest przede wszystkim cena oraz transportowanie. Do minusów należy jednak to, że bardzo często się nie przyjmują. Takie sadzonki krzewów trzeba zasadzić bardzo szybko, a przed zasadzeniem korzenie potrzymać w wodzie. Optymalna pora roku do sadzenia to wczesna wiosna oraz późna jesień. Innym rodzajem sadzonek krzewów są sadzonki z korzeniami balotowanymi. Są to takie korzenie, w których kontroluje się wzrost poprzez ich przycinanie. Dodatkową ochroną jest zachowanie gleby wśród korzeni i owinięcie ich materiałem typu juta. W przypadku balotowanych korzeni przed posadzeniem krzewu należy odpowiednio je nawilżyć i wsadzić w ziemię. Trzecim rodzajem sadzonek krzewów są sadzonki, które rosną i są sprzedawane w pojemnikach. Te krzewy mogą być sprzedawane i sadzone przez cały sezon, od wczesnej wiosny do pierwszych przymrozków.Doniczki gwarantują przyjęcie się rośliny, ponieważ nie ma obawy, że korzenie są uszkodzone.

Żeby dobrze posadzić sadzonki krzewów, trzeba najpierw przygotować podłoże, w zależności od preferencji rośliny – zasadowy, kwaśny, albo obojętny. Następnie należy wykopać dół, który musi być dwa razy szerszy, niż korzenie krzewu. W między czasie trzeba także usunąć wszystkie chwasty oraz zruszyć ziemię na bokach i spodzie wykopanego dołu. Następnym krokiem jest pionowe wsadzenie korzeni do dziury, tak, żeby wszystkie korzenie znajdywały się dwa centymetry pod ziemią. Na koniec należy obsypać korzenie ziemią, przyklepać i podlać krzew.