Sadzenie drzew – wszystko co musimy wiedzieć na ten temat

drzewa iglaste, drzewa liściaste

Praca w ogrodzie przynosi długotrwałe i zadowalające efekty, które cieszą oko. Niestety, żeby to się zadziało, potrzeba wiele lat pracy, wysiłku i umiejętności. Bo ogród będzie wyglądał wspaniale za kilka lat pod warunkiem, że w momencie jego planowania, projektowania i urządzania spełni się podstawowe zasady ogrodnictwa. Praca w ogrodzie nie przynosi efektów od razu. Na nie trzeba poczekać, aż rośliny się przyjmą i urosną do odpowiednich rozmiarów, trawa urośnie, kwiaty zakwitną. Aż sadzonki drzew urosną i staną się drzewami, a krzewy rozrosną się i będą cieszyć oko.

Podczas planowania ogrodu i rozkładania w przestrzeni sadzonek, trzeba wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników. Sadzonki drzew, które sadzi się w rzędzie trzeba rozmieścić w odległościach nie mniejszych, niż wynosi średnica dorosłego drzewa. Na dobrą sprawę powinno to być od jednego do dwóch metrów więcej, dzięki czemu ogrodnik będzie mógł swobodnie poruszać się między drzewami.

Istnieją trzy rodzaje sadzonek drzew. Pierwszym z nich są drzewka, które mają odkryty system korzeniowy. Są to najpopularniejsze sadzonki, ponieważ nie są drogie. Te sadzonki drzew są pozbawione w korzeniach gleby i są sprzedawane w stanie uśpienia, w którym należy również je zasadzić. W przypadku tych sadzonek warto zwrócić uwagę na to, czy nie są one stare. Małe i młode drzewa mają większą szansę na przyjęcie, niż te duże i stare. Dodatkowymi zaletami jest tutaj ich transport oraz sposób sadzenia. Kolejnym rodzajem sadzonek, są drzewa balotowane, czyli rośliny rosnące w ziemi, z tym że ich korzenie były kilkakrotnie przycinane. Klient kupuje sadzonkę, która jest dopiero wykopywana z ziemi, jej korzenie wraz z glebą zostają obwiązane materiałem i drucianą siatką. Materiał nie pozwala ziemi wysychać, a siatka chroni przed uszkodzeniem i połamaniem się korzeni. Trzecim rodzajem sadzonek, są drzewka doniczkowane, czyli takie, które są produkowane w doniczkach, dzięki którym korzenie nie ulegają zniszczeniu. Zasadniczo sprzedawcą w ich przypadku w ogóle nie ingeruje w system korzeniowy.