Jakie rasy bydła mięsnego są w Polsce najbardziej popularne?

Bez kategorii
W Polsce użytkowanych jest aż 15 odmian bydła mięsnego. Co roku grupy czystorasowe są poddawane ocenie. Maksymalny procent populacji stanowi rasa Limousine. Czy istotnie jest tak dobra, jak większość hodowców uważa i jaka rasa bydła mięsnego określana jest jako najlepsza – odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

bydło

Autor: libera Kodisto
Źródło: http://www.flickr.com
szczeniak

Autor: Carly Lesser & Art Drauglis
Źródło: http://www.flickr.com
W Polsce hodowla bydła mięsnego i produkcja żywca wołowego nadal się opiera w znacznej mierze o krzyżowanie różnorodnych ras mięsnych z mlecznymi. W każdym roku coraz większe zaciekawienie budzi pośród hodowców wytwarzanie żywca w oparciu o klasyczne rasy mięsne, jednak jaka odmiana bydła mięsnego jest najlepsza? problem w naszym kraju przedstawia stosunkowo niewielka liczba cieląt mięsnych czystorasowych, które producenci byliby w stanie kupić na naszym rynku. Charoilaise i Simental to bydło dobre do krzyżowania z krowami HF. Nie ma co kryć, że na polskim rynku bydła mięsnego w czystych rasach jest bardzo niewiele. Wedle dorocznej analizy wartości bydła odmian mięsnych na koniec 2015 r. obliczono na 1490 sztuk krów mięsnych będących pod oceną. Ich ilość od 2008 roku stale rośnie. Niemalże 13000 stanowią krowy odmiany Limousine, 2,3 tys. krowy rasy Charolaise oraz około 1000 krowy rasy Hereford.
Dziwny jest fakt, że w Polsce hodowanych jest wyłącznie 50 sztuk krów odmiany Simental o mięsnym typie użytkowym. Na bieżąco wzrasta natomiast liczba Angusów czerwonych i czarnych.

Ta solidna oferta (https://www.nadwigrami.pl/klub-sportowy,oferta-sportowe,id,110.html), którą przygotowaliśmy dla fanów opisywanej kwestii, zawiera podobne informacje na to fascynujące zagadnienie – sprawdź tu.

Wyjątkowo niewybredne co do spożycia oraz jaKości podawanej karmy jest bydło rasy Simental. Warto tutaj podkreślić, że pewna grupa rolników stawia nawet na krowy mleczne rasy Simental w celu dwukierunkowej produkcji mleka i dobrej klasy cielaki mieszańcowe.

Udział genów Simentala mięsnego w krajowej populacji bydła jest wysoki, przy czym osobników czystej rasy jest niestety relatywnie niewiele. To niedobrze, gdyż ta odmiana ma znakomite przyrosty oraz cechuje się bardzo dobrą zdrowotnością. Matki cechuje bardzo duża opiekuńczość i bardzo dobra mleczność.