Jak zasadzić drzewa liściaste?

drzewa liściaste

Najważniejszą rzeczą w ogrodzie nie jest wcale efekt końcowy. Dlaczego? Dlatego, że żeby doprowadzić ogród do wyjątkowego finału, trzeba postarać się o to już na samym początku. Niewątpliwie bardzo ważną rzeczą jest samo sadzenie roślin, zarówno krzewów, drzew, a także kwiatów i innych roślinek. Do każdego rodzaju sadzonek trzeba podejść w indywidualny sposób, ponieważ każdy rodzaj sadzi się inaczej. A prawidłowe posadzenie drzew ma olbrzymie znaczenie w ich prawidłowym wzrośnie oraz tym, czy się w ogóle przyjmą.

Sadzonki drzew liściastych powinny być kupowane uwzględniając kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim zwrócić uwagę należy na porę roku, która jest do tego optymalna oraz rodzaj sadzonki, który się kupuje. I tak na przykład sadzonki drzew liściastych z odkrytymi korzeniami, które są najtańsze na rynku, trzeba posadzić jak najszybciej. Optymalna pora roku dla nich to wiosna do końca kwietna, albo ciepła jesień. Z kolei sadzonki, które mają bryłę korzeniową, są wykopywane z ziemi bezpośrednio przed sprzedażą. Te można sadzić nawet wczesną wiosną lub późną jesienią, zasadniczo aż do pierwszych przymrozków. Najlepsze sadzonki są te, które sprzedaje się w pojemnikach. Te nie mają żadnych przeciwwskazań do tego, żeby je sadzić cały sezon.

Przy sadzeniu nowych drzew w ogrodzie ważną sprawą jest także odpowiednie przygotowanie ziemi. Wykopana zostać powinna dziura dwa razy większa, niż szerokość korzeni. W glebie tej nie powinny się znajdować chwasty, a kiedy jest ona zbyt słaba, powinno się ją uprzednio nawieźć, na przykład kompostem lub obornikiem. Najlepszą ziemię pod sadzonki drzew liściastych jest ta o odczynie obojętnym, niektóre drzewa liściaste lubią jednak glebę zasadową, dlatego warto dla nich kupić nawóz wapniowy. Bardzo istotne jest również to, jaką odległość należy zachować między poszczególnymi sadzonkami. Optymalny rozstaw dla rozłożystych drzew liściastych to od trzech do pięciu metrów. Przed samym zasadzeniem warto także porządnie zmoczyć korzenie – włożyć je do wiadra z wodą, albo obficie podlać.