Chryzantemy jako jedne z najbardziej popularnych kwiatów kwitnących jesienią – jak je uprawiać?

Bez kategorii
Rośliny ozdobne jakimi są chryzantemy, charakteryzujące się pięknymi kwiatami możemy uprawiać zarówno w domu, jak ina balkonie, tarasie czy ogrodzie. Odmiany niskie znakomicie nadają się na obwódki, a wyższe na kwiat cięty do wazonu, w którym utrzymują się nawet miesiąc. Niesłychaną popularnością cieszą się także chryzantemy doniczkowe, stanowiące radosny akcent zewnętrznych przestrzeni. Szczególnie pięknie wyglądają, gdy pokryje je poranna rosa.

malowidło - ogród

Autor: Medialab Katowice
Źródło: http://www.flickr.com
wizja - ogród

Autor: Medialab Katowice
Źródło: http://www.flickr.com

Chryzantemy znane są już od bardzo dawna. Pierwsza wzmianka o nich pochodzi z Chin z ok. 500 lat przed naszą erą, natomiast w Europie pojawiły się mniej więcej 300 lat temu. Rodzaj chryzantema (Chrysanthemum) zalicza się do rodziny astrowatych i liczy aż około 50 gatunków. Dzięki wieloletniej pracy ogrodników możemy dziś wybierać pośród wielu barw, kształtów oraz rozmiarów chryzantem – czytaj więcej o chryzantemach. Jeśli chodzi o chryzantemy uprawa jest stosunkowo łatwa.

Wejdź na ten odnośnik oraz zobacz więcej budowle ogrodowe szczegółowych informacji dotyczących podnoszonego tutaj artykułu. Niewątpliwie jest on niezwykle ekscytujący.

Nie ma wysokich wymagań co do warunków glebowych. Zabiegi pielęgnacyjne też nie powinny stanowić problemu nawet dla ogrodników hobbistów. Trzeba wspomnieć, że chryzantemy doniczkowe kwitną na jesieni. Gdy dni stają się coraz krótsze, chryzantemy przestawiają się ze wzrostu wegetatywnego na generatywny, a wszystko w wyniku naturalnej zmiany warunków oświetleniowych. Czas zawiązywania pąków kwiatowych waha się od siedmiu do dwunastu tygodni, w zależności od odmiany.

Jeśli chcemy, aby pięknie nam wyrosły chryzantemy uprawa musi przebiegać w taki sposób: szykujemy jasne stanowisko pod uprawę (najlepiej na zewnątrz, ponieważ w mieszkaniu chryzantemy będą kwitły krócej oraz są bardzie narażone na suche powietrze), podłoże powinno być delikatnie wilgotne, a podlewanie musi być systematyczne (konieczna jest doniczka z otworami odpływowymi), musimy ostrożne usuwać przekwitłe kwiaty (tak by nie uszkodzić pąków) – tutaj znajdziesz porady odnośnie uprawy chryzantem. Warto wiedzieć, że w naszym klimacie chryzantemy doniczkowe bardzo rzadko zimują, jednak niektóre odmiany mogą zimować w rabatach (Apollo, Cameo, Copycat, Izis, Primrose Button). Do uprawy w ziemi nadają się wyłącznie odmiany o małych oraz średnich kwiatach. Konkretne odmiany mogą różnić się nie tylko kolorem kwiatów, lecz właśnie odpornością na przymrozki. Niektóre kwitną od sierpnia do listopada, a jeżeli zima jest wyjątkowo łagodna to nawet do grudnia.