Chryzantemy – piękne i majestatyczne kwiaty, uprawiane zarówno na świecie, jak i Polsce.

Bez kategorii
Chryzantemy to kwiaty, które w naszej kulturze są jednoznacznie kojarzone z terminem I listopada. To rośliny, które w naszej tradycji przede wszystkim przeznaczone są do udekorowania grobów na Święto Zmarłych. Niewielu z ludzi ma świadomość tego, że te kwiaty są symbolem słońca, że ich uproszczona wersja znajduje się na pieczęci rodziny cesarzy w Japonii.

Płatki tego kwiatu rozwijają się wolno, dostojnie, wręcz majestatycznie. Symbolizują perfekcję. Pochodzą z Chin, skąd rozprzestrzeniły się na cały świat. Chryzantemy to bardzo leciwe kwiaty. Już w XV w. przed Chrystusem były one hodowane na terytorium Chin. Do dnia dzisiejszego zresztą obchodzi się w tymże kraju święto ku czci tego kwiatu. Równie interesujące jest to, że jest to poważany i znany symbol w sztuce orientalnej. Tkaniny, grafiki, ceramika to produkty, na których możemy doszukać się wzorów przypominających kwiat chryzantemy. Co więcej, w kulturze orientalnej jego znaczenie wiąże się ze szlachetnością, dobrocią a nawet nieśmiertelnością.

Wciąż masz wielkie kłopoty z odnalezieniem interesującej oferty? Nie przejmuj się – sprawdź te propozycje, one na pewno Cię nie rozczarują.

Chińczycy sądzili, że rosa zbierana z ich płatków gwarantuje przedłużenie życia. Cenione jest również działanie owych roślin w ziołolecznictwie, dodatkowo robi się z nich herbaty, powidła a nawet wino i ciasteczka. Chryzantema jest częstym dodatkiem kulinarnym, szczególnie w kuchni orientalnej, więcej na cały artykuł na jak wygląda uprawa nas do . Piękno tych roślin doceniono w Japonii. Jest ona w herbie rodziny cesarskiej, przyznaje się tam Cesarski Order Chryzantemy, będący najwyższym odznaczeniem państwowym.

odmiana chryzantemy wielokwiatowej

Autor: Dorcia

Zresztą sami władcy Japonii siadają na „Chryzantemowym Tronie”. W Japonii obchodzi się Święto Chryzantemy jako dzień uśmiechu, piękna i dobrej zabawy. W Europie rośliny te kojarzone były do tej pory ze smutkiem i cmentarzami, ale wolno się to zmienia. Uwielbiają je Holendrzy, którzy sądzą nawet, że piękniejsze od nich są tylko róże. Również w naszym kraju możemy spotkać niemało terenów, gdzie uprawia się chryzantemy, na przykład w Praszce, miejscowości mogącej się poszczycić jednymi z największych upraw tej rośliny w naszym kraju – dowiedz się jaki szeroki wachlarz produktów mogą zaoferować zakłady ogrodnicze . Możemy tam zaopatrzyć się w chryzantemy cięte, w doniczkach albo też sadzonki do naszych własnych przydomowych ogródków.

Jak możemy stwierdzić, kwiatki te są o wiele bardziej interesujące, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Ich ogólny odbiór się zmienia, dziś coraz częściej mogą być one używane nie tylko w chwili, kiedy wybieramy się na cmentarz, by uczcić dzień I listopada. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby cieszyć się eleganckim ogrodem z kwiatami, gdzie swe miejsce znajdą też chryzantemy.