Jak uprawiać chryzantemy w ogródku?

Bez kategorii
Chryzantemy są to jedne z najpopularniejszych jesiennych kwieci. Podpowiadamy jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie oraz co robić, by chryzantemy cudownie kwitły każdego roku.
Uprawa chryzantem.

Kalendarz

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Chryzantemy są to kwiatki wieloletnie z rodziny astrowatych. W ogródku roślinki owe na ogół dorastają do 60 cm wysokości a także mają wzniesiony, gęsty pokrój.

Planujesz uzyskać inne informacje na opisywany temat? Na pewno notka z witryny (https://aristar.pl/dywaniki-bagaznikowe-basic/) też je zawiera, zatem kliknij tu i poznaj je starannie.

Wytwarzają specyficzne, pierzasto powcinane liście. Kwiatki, zależnie od gatunku, różnią się wielkością, kształtem jak też barwą. W handlu dostępne są chryzantemy o różnorodnych kwiatostanach: samotnych, półpełnych, półkulistych, parasolowatych, igiełkowych. Zróżnicowana jest także ich barwa: od białej, poprzez różne odcienie żółtej i różanej, do koralowej – dowiedź się jak wygląda uprawa chryzantem.

Chryzantemy ogrodowe to roślinki względnie bezproblemowe w uprawie, o ile zagwarantuje im się odpowiednie warunki. Najodpowiedniej rosną na słonecznych stanowiskach, w płodnym, przepuszczalnym podłożu o zasadowym odczynie. W czasie uprawy należy uważać, aby nie zalewać korzeni – zanadto obfite podlewanie prowadzić może do ich gnicia oraz wystąpienia chorób grzybiczych. Chryzantemy źle reagują również na zbytnie przesuszenie – kwiaty wówczas ekspresowo więdną. Nawożenie chryzantem powinno być intensywne – zwłaszcza przed oraz w okresie kwitnienia. Chryzantemy ogrodowe sieje się na miejsce stałe zacząwszy od maja aż do jesieni. Dobre efekty daje uprawa w pojemnikach – szczerze polecam sadzonki chryzantem od Kazimierza Pychyńskiego.

Po przekwitnieniu pędy można skrócić, a rośliny przenieść do zimnego, jasnego pomieszczenia. Wówczas podlewanie ogranicza się do niezbędnego minimum. Odmiany drobnokwiatowe są w wyższym stopniu odporne na niewysoką temperaturę od rodzajów o większych kwiatach.