Jak najlepiej można zabezpieczyć elementy z drewna przed działaniem wilgoci i warunków atmosferycznych

Hobby ogrodnicze, Prace ogrodowe
Drewno jest niezwykle popularnym surowcem wykorzystywanym do produkowania rozmaitych sprzętów i obiektów w ogrodach. Przede wszystkim jest materiałem naturalnym, doskonale będzie się komponować z żywymi krzewami, drzewami i pozostałymi roślinami. Dodatkowo można wykonywać z niego bardzo ciekawe przedmioty, tu będą ograniczone są niekiedy jedynie przez fantazje stolarza. Lecz pomimo dużych zalet drewno posiada jeden zasadniczy minus, czyli niezabezpieczone niczym dość szybko się niszczy.Wysuszone elementy wystawione na działanie warunków atmosferycznych po niedługim czasie będą się nadawać do wyrzucenia, dlatego też niezbędne jest użycie właściwej ochrony. Przeważnie używa się do tego impregnaty, one są podstawową formą ochrony drewnianych przedmiotów – . Obecne w nich związki nie tylko zapobiegają rozwojowi grzybów i pleśni, ale również dodatkowo zabezpieczają przed nadmiernym pochłanianiem wilgoci.

Zaciekawiły Cię prezentowane zagadnienia? Jeżeli tak, to sprawdź ponadto, co posiada w tym temacie ta optymalna strona www (https://ogrodymaskulanis.pl/). Znajdziesz na niej pokrewne informacje.

W celu lepszej ochrony, a także nadaniu eleganckiego wyglądu zrobiona przez siebie skrzynia ogrodowa powinna być jeszcze dodatkowo pomalowana.

ogród

Autor: Bill Smith
Źródło: http://www.flickr.com

Do impregnacji nadaje się tylko drewno właściwie wysuszone. Z takiego też wykonuje się drewniane elementy, bo użycie desek czy pali z mokrego drewna spowodować by mogło popękanie całej konstrukcji. Drewno zanim się je zaimpregnuje trzeba jeszcze dodatkowo przygotować. Wszystkie powierzchnie należy zeszlifować, a jakieś pęknięcia czy ubytki należy zaszpachlować . Warto jeszcze wszystko wyczyścić specjalnym płynem, wtedy impregnat dużo lepiej będzie się wchłaniał.

Impregnuje się albo gotową rzecz, albo poszczególne jej elementy, jednak ten drugi sposób jest dużo bardziej zalecany. Przykładowo domki ogrodowe drewniane przygotowane pierwszym sposobem mogłyby stosunkowo szybko zacząć się niszczyć, ponieważ wtedy nie da się odpowiednio zabezpieczyć każdej deski. Najskuteczniejsza jest metoda zanurzeniowa, wówczas impregnat będzie mógł dojść do każdej najdrobniejszej szczeliny, ale nadaje się jedynie do niedużych przedmiotów.