To już wiosna, czas na przygotowanie ogrodu na wiosnę. Jak tego dokonać? Najważniejsze to pamiętać o podstawach, czyli o wertykulacji

Hobby ogrodnicze
Nadchodzi wiosna, a to najkorzystniejszy czas, by pomyśleć o naszym ogrodzie, czyli także o trawniku. Każdego roku mówi się, że z pewnością lepiej o niego zadbamy, aby prezentował się piękne, zdrowo, zielono oraz gęsto. Jednakże zanim przystąpimy do działania nie zapominajmy, że w pierwszej kolejności najistotniejsza jest wertykulacja trawnika. Jest ona niezwykle ważna.

Wiemy, że dbanie o ogród (Zobacz więcej: firma ogrodnicza wrocław) zupełnie nie jest banalne, gdyż musimy poświęcić mu sporo uwagi i czasu. Po okresie zimowym nasze trawniki ukazują się raczej marnie. Dość często mają za dużą ilość mchu czy łat z powodu pleśni pośniegowej lub chwastów. Należy je unieszkodliwić. Jednakże jak mamy ochotę polepszyć jakość darni to musimy szykować się na konkretną pracę, bo najistotniejszym krokiem stanie się wertykulacja trawnika (tu więcej: ). Wertykulacja to określenie procesu, w którym za pomocą odpowiednich narzędzi usuniemy mech i zbity filc.

Powstaje on w okresie wzmożonego wykorzystywania trawnika i koszenia.

Ciekawych informacji zasięgniesz po przejściu do źródła (http://www.ogrodzenia-betonowe.waw.pl/ogloszenie/panele-ogrodzeniowe/), która zawiera fascynujące informacje na opisywany temat – będą one na pewno godne uwagi.

Czasem jest go mnóstwo, że trawa nie rośnie. Jednocześnie, podczas wertykulacji przycina się na powierzchni darń, co sprawia, że do trawnika dociera większa ilość wody, więc trawa lepiej się rozrasta,gdyż ma mnóstwo wolnej przestrzeni. Proces wertykulacji jest na pewno bardziej intensywny niż proces aeracji, czyli napowietrzania. Weltykulatory mają zazwyczaj koliste ostrza stałe albo sprężynowe. Mogą ciąć one przenikać trawę aż do ziemi, wspomagają równocześnie napowietrzanie gleby. To również ważne, aby mieć piękny trawnik. Na początek warto wykonać niezwykle niskie ścinanie trawnika, by wertykulację można było prościej wykonać. Następnie już można przygotować się do konkretnego procesu.

Łąka pełna kwiatów

Autor: Ruth Hartnup
Źródło: http://www.flickr.com
Jednorazowy przejazd zapewne nie wystarczy, więc konieczne jest przeprowadzenie drugi, a nawet trzeci raz. Równocześnie przy pierwszym wykonaniu zadania nie opłaca się ustawiać noży zbyt głęboko, lepiej to zrobić przy kolejnym razie. Najlepiej jest wykonać próbę na mniej eksponowanym miejscu. Miejmy na uwadze w tym samym czasie, że w weltykulatorze wałki okręcają się w jedną stronę, co sprawia że cofanie tego rodzaju maszyną jest niemożliwe. Jeżeli mamy ochotę się cofnąć, musimy przycisnąć rączkę i unieść przednie kółka. Po takim zabiegu mamy okazję przystąpić do przyjemniejszych zajęć jak sadzenie kwiatów, a gatunków jest bardzo dużo, zwłaszcza jeśli chodzi o tu zobaczysz.