Kamień do ogrodu: w jaki sposób można go wykorzystać?

Hobby ogrodnicze
Jeszcze całkiem niedawno kamień w ogrodach wykorzystywany był jedynie do wykonania ogródka skalnego. Ale możliwości wykorzystania kamienia w ogrodzie są dużo większe. Decydując się na wykorzystanie tego naturalnego materiału w ogrodzie, trzeba wybierać dopasowane jego rodzaje. Jakiego rodzaju kamienie najlepiej umieścić w przydomowych ogrodach?

ogród

Autor: Erin Brierley
Źródło: http://www.flickr.com
Jakiego rodzaju kamień do ogrodu kupimy, uzależnione jest przede wszystkim od tego, w jakim celu chcemy go wykorzystać. Z kamienia można bowiem nie tylko komponować ogrody skalne, ale również układać z nich ścieżki oraz budować bardzo popularne w w ostatnich latach gabiony. Kupiony przez nas kamień do ogrodu musi odpowiadać także charakterowi, jaki planujemy uzyskać w ogrodzie. (marmurowe kominki) Jeżeli nasz ogród ma mieć niezwykle naturalistyczny, wiejski charakter to bardzo dobrze sprawdzą się w nim kamienie, które zebrać można, spacerując po polach leżących w bliskim sąsiedztwie naszej posesji. W zależności od okolicy, w której znajduje się dom na polach wyszukać można przeróżne gatunki kamieni. Można natknąć się na kamienie granitowe, bazaltowe, ale także piaskowce oraz wapienie.

kamień w ogrodzie

Autor: Jasmine Schladen
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli zamierzamy założyć we własnym ogrodzie ogródek skalny także nie możemy kamieni zupełnie dowolnych. Do takiego ogródka należy wybrać kamienie, które spotkać można w górach, chociażby kamienie charakterystyczne dla Tatr. W Tatrach zdecydowanie najczęściej występuje granit. I to dokładnie tego typu kamieni należy użyć do stworzenia swojego skalniaka. Użycie granitu sprawi, że skalniak będzie wyglądał niezwykle naturalnie. Jak wspomniano wyżej, kamień to materiał, z którego można wykonać ścieżki ogrodowe. Stawiając na tak wykonaną ścieżkę, trzeba użyć twardy kamień – http://kohut-kamien.pl/. Bez wątpienia do wykonywania ścieżek nie daje się piaskowiec i wapień, które są stosunkowo miękkie. W tym przypadku o wiele lepiej sprawdzi się granit bądź bazalt. Następne wykorzystanie kamieni w ogrodzie to gabiony. Można je wypełnić różnej wielkości kamieniami. Ich wielkość nie może być jednak mniejsza od oczek siatki, z której gabion wykonano. Będą się z niego wówczas po prostu wysypywać.