Odmiany winogron popularne w produkcji wina

Ogród
Wino to jeden z najbardziej cenionych rodzajów alkoholu. O smaku, kolorze, zapachu wina decydują przede wszystkim zastosowane do jego wyprodukowania gatunki winorośli. Do produkowania wina wykorzystuje się bardzo chętnie winogrona zebrane z wyjątkowo szlachetnego szczepu, jakim jest cabernet sauvignon. Winogrona pochodzące z tego szczepu mają piękną, czerwoną barwę. Z Cabernet sauvignon wytwarza się największą ilość wina wysokiej jakości.

uprawa winogron

Autor: Pipers Brook Vineyard Media
Źródło: http://www.flickr.com
Szczep ten uprawiany jest w wielu państwach, poza Europą uprawiany jest między innymi w Maroku, Libanie i Nowej Zelandii. W każdym z tych państw produkowane są wina o różnym smaku, wszystkie jednak zawierają duże ilości garbników oraz tanin. Wiele z tych win jest długo leżakowanych w zrobionych z dębowego drewna beczkach, co bardzo wpływa na ich jakość. Cabernet sauvignon jest jednym z głównych szczepów winorośli , które uprawia się w Bordeaux i jego okolicach – zobacz by porównać te wina. Z kolei szczep Chardonnay uprawiany jest zwłaszcza na terenie Burgundii i Szampanii. Oczywiście te dwa regiony położone we Francji nie są jedynymi miejscami , których uprawia się chardonnay.

Poza Francją szczep ten rośnie jeszcze w trzydziestu pięciu krajach. Spotykany jest między innymi w Australii i Kalifornii. Chardonnay to szczep rodzący białe winogrona – Dwie Granice. Wina z tego szczepu są wyjątkowo cenione przez zwolenników białych win. Owoce znajdują zastosowanie w produkcji win kupażowych i odmianowych. Z tego szczepu wytwarzane jest cenione chablis. Pinot noir to kolejny szczep , który pozwalawyprodukować świetne wina. Pochodzi ze znajdującej się we Francji Burgundii . Jest to jeden z najbardziej popularnych winnych szczepów. Spotykany jest w bardzo wielu państwach.

Znawcy najbardziej lubią wina produkowane z tego szczepu we Francji, w Nowej Zelandii i w Kalifornii. Mniej cenione są wina wytwarzane w Chile i w Australii http://www.winnicadwiegranice.pl/odmiany/28-muskat-odeskidy waniliową nutę. Natomiast Syrah to szczep także pochodzący z Francji. Poza terenem Francji jest wyjątkowo chętnie uprawiany w Australii. Jakość win australijskich produkowanych ze szczepu Syrah jest szczególnie doceniana przez miłośników win. Wina ze szczepu Syrah charakteryzują się intrygującym korzennym posmakiem.