Ogródek piękny przez cały rok

Hobby ogrodnicze, Ogród, Prace ogrodowe
Całoroczny ogród, który zachwycać będzie okazałymi roślinami to marzenie wielu z nas. Planując budowę takiego miejsca trzeba jednak mieć na uwadze wiele aspektów i starannie dobierać zarazem materiały, jak też i ekipę, która ukształtuje oranżerię. Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że nasze przedsięwzięcie się uda.

Jak projektować?Oranżerie to idealny pomysł na miejsce do wypoczynku dla wszystkich tych osób, które chciałyby cieszyć się relaksem pośród

ogródek zimowy

Źródło: pixabay.com

zieleni, bez względu na panującą aktualnie porę roku, porównaj . Projektując taki budynek trzeba rzecz jasna starannie wybrać miejsce, gdzie ma on powstać. W przypadku niewielkich działek z reguły ogród zimowy będzie musiał przylegać do którejś ze stron domu. Jeśli natomiast mamy dużą działkę, możemy pozwolić sobie na rozłożysty ogród. Pierwsze z wymienionych rozwiązań ma oczywiście tę zaletę, że znajduje się bezpośrednio przy budynku mieszkalnym i w wolnej chwili, bez problemu możemy cieszyć się okazałą roślinnością. Która strona nieruchomości będzie najlepsza? Zwolennicy jedzenia posiłków wśród zielni wybiorą zapewne stronę wschodnią bądź zachodnią – umiarkowana ilość słońca, jakie wpadać będzie do wewnątrz, umożliwi odpoczynek zarówno rano, jak też i po południu. Jeżeli marzy nam się prawdziwa oranżeria, w której zamierzamy hodować egzotyczne rośliny, zdecydowanie lepiej będzie zbudować ogród zimowy od południa. Najmniej korzystne będzie umiejscowienie go od północy, czyli najmniej słonecznej strony.

Co brać pod uwagę?
Ogród zimowy, szczególnie ten przylegający do bryły domu, powinien być właściwie zaprojektowany i w taki sposób, żeby nie tylko spełniał swoją najważniejszą rolę, ale także harmonijnie komponował się z architekturą budynku, zob. tutaj. Właśnie z tego względu warto skorzystać z pomocy specjalisty i zdecydować się na usługi profesjonalnego projektanta. Uwagę należy zwrócić także na materiały, z których powstanie obiekt. Ich wysoka jakość zapewni bezpieczeństwo i wieloletnie użytkowanie. Poza tym musimy pamiętać o odpowiedniej wentylacji, która zapewni komfort podczas odpoczynku we własnym całorocznym ogrodzie, a do tego zapobiegnie pojawianiu się pleśni. Ważne znaczenie ma też firma tworząca oranżerie.