Jak dbamy o nasz sąsiadujący z domem ogródek, który już z definicji ma przyciągać wzrok przechodniów

Bez kategorii
Sąsiadujący z domem ogród jest przedmiotem troski tak gospodarza, jak i gospodyni. Facet odpowiada najczęściej za spulchnienie ziemi, a pani za posadzenie kwiatów na grządkach. Niektórzy uprawiają także warzywa, ale trzeba pamiętać o tym, że ogródek pełni przede wszystkim funkcje reprezentatywne. Z tej też przyczyny w bliższym i dalszym sąsiedztwie tegoż ogrodu sadzi się drzewa ozdobne. Niektórzy gospodarze idą krok dalej: projektują dla siebie uroczą altanę, która jest ustawiona pośrodku okręgu utworzonego z jodeł.

Sadzonka

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Projektowanie zieleni bywa sztuką. A przygoda z drzewami ozdobnymi rozpoczyna się od ich sadzenia. Nawet w XVIII wieku rozmieszczenie takich roślin nie było przypadkowe. Ogród można było zaprojektować w bardziej poukładanym stylu francuskim lub w stylu angielskim, to jest takim, który swoim wyglądem ma przypominać leśną gęstwinę (warto przeczytać). Tak czy owak, sadzonki krzewów od stuleci sadzi się w ten sam sposób. Wprzódy trzeba wykopać dołek o odpowiedniej głębokości, aby przy sadzeniu nie uszkodzić korzenia. Oprócz nawożenia i regularnego podlewania ogrodnicy wykonują jeszcze jedną dodatkową, ale i konieczną czynność: zasadzone już drzewko obsypują dookoła pociętymi kawałkami kory z drzewa.

Wraz z upływem tygodni sadzonki krzewów zmieniają swoją prezencję. W zależności od tego, jaki rodzaj rośliny został kupiony, będziemy oczekiwać różnych efektów naszej pracy w ogrodzie lub sadzie. Krzewy w zasadzie dzielmy na iglaste i liściaste. Te pierwsze zdobią nasze otoczenie letnią porą, a aromat jaki roztaczają kwitnące kielichy kwiatów inspiruje także twórców perfum. Z kolei odmiany iglaste bardzo dostojnie wyglądają na tle śniegu. Nie straszne im lutowe mrozy i zimowe zawieruchy, nawet ułamane przez wiatr gałązki zupełnie nie szpecą ich wyglądu.

Roślina

Autor: Leena
Źródło: http://www.flickr.com
Żeby sadzonki krzewów mogły przeobrazić się w piękne rośliny ozdobne muszą zostać spełnione pewne wymogi. Najistotniejsza jest pielęgnacja, do której zaliczymy z pewnością podlewanie oraz nawożenie. W zimie niektóre drzewka należy ochraniać przed mrozem, a w przypadku intensywnych opadów śniegu strząsać nadmiar śnieżnobiałego puchu – w przeciwnym przypadku niektóre gałęzie zostaną uszkodzone. A dodatkowo pamiętajmy, że pożółkłe listki wyglądają dobrze tylko jesienną porą. W czasie lipcowych upałów zwiędnięte i żółte gdzieniegdzie łodygi świadczą nade wszystko o niedbałości pana i pani domu albo o całkowitym braku czasu na wykonywanie obowiązków w przydomowym ogródku czy sadzie (sprawdź sklep ogrodniczy mała architektura ogrodowa online Nordmania).