Kominek z kamienia to bardzo dobry wybór. Sprawą ważną jednak pozostaje jaki rodzaj kamienia wybierzemy

Hobby ogrodnicze
Kominek jest jednym z lepszych miejsc używania kamienia we wnętrzu. Tak naprawdę do wykończenia kominka można wykorzystywać różnorodne typy kamienia, jednakże najprościej go wykończyć stosując kamienie miękkie, typu marmur.

kominek

Autor: Brasa
Źródło: Brasa
Marmur jest najbardziej popularnym materiałem wykończenia kominka. Odznacza się nie tylko bogactwem kolorów, lecz także dość korzystną ceną. Jest bardzo często wykorzystywany we wnętrzach, najbardziej dzięki swoim zaletom estetycznym, a również bogatej palecie barw. Do wyboru tak więc mamy różnorodne odcienie bieli, żółtego, różu oraz wiele pozostałych. Należy wiedzieć, że marmur ściera się, w dalszej kolejności matowieje, pokrywając się drobną siatką rys. Dość łatwo także się plami, więc korzystnie zabezpieczyć go środkiem impregnującym. Kominki kamienne lubią też wapień – Kohut.

On też występuje w odcieniach chłodnych, stwarza jednolitą powierzchnię, bez jakichś znacznych dodatków. Perfekcyjnie nadaje się do nowoczesnych pomieszczeń. () Powierzchnia naturalna i lekko chropowata faktura dobierana jest do nowoczesnych wnętrz w klimacie minimalistycznym. Innym materiałem jest piaskowiec. Jest on twardszy od wapienia, jest też jednak porowaty i łatwo się plami. Wykorzystuje się go dość często na obudowy kominków o stylistyce rustykalnej.

kominek

Autor: Optiflame
Źródło: Optiflame

Wykorzystywane są elementy łupane, również frezowane. Polecany na półki poziome jest piaskowiec polerowany, bo łatwiej go utrzymać w czystości. Trawertyn, kolejny materiał, to odmiana wapienia. Ta mocno porowata struktura nie wymaga wyszukanych form oprawy.

Co najważniejsze, prosta bryła kominka może stworzyć zjawiskową dekorację. Trawertyn najlepiej wykorzystywać na elementy pionowe, natomiast na blaty używa się tańszych materiałów. Jednocześnie, aby w otwory nie dostawał się kurz a także pył, powinniśmy zabezpieczyć go po wypolerowaniu masą z pyłu kamiennego. Na koniec granit. Jest niezwykle odporny na wszelkie odbarwienia, jednakowoż rzadko się go stosuje żeby zbudować kominek. Jest to kamień slaby granitowe drogi i wymagający w obróbce. Jednakże zachwyca bardzo bogatą gamą kolorystyczną, odznacza się bogactwem wzorów. Cena jest więc wysoka, lecz efekt jest warty tych kosztów. Jednocześnie, inne rodzaje też są niezwykłe, warto wybrać taki kamień, jaki nam odpowiada.