Zakładanie ogródka po budowie – od projektowania ogrodu do pielęgnacji

Bez kategorii
Ziemia po budowie bardzo rzadko nadaje się zaraz do obsadzenia roślinami. Zanim przystąpisz do zakładania ogródka, przygotuj parcelę podług naszych sugestii. Zobacz, jak zaprojektować ogród. Oto wskazówki krok po kroku, zaczynając od planowania, poprzez urządzanie po pielęgnację ogrodu. W każdej chwili możesz sobie pomóc wpisując w wyszukiwarkę sformułowanie: projekty ogrodów Warszawa ewentualnie zakładanie ogrodów Warszawa.

ogród

Autor: ricoeurian
Źródło: www.flickr.com

Wpierw teren należy oczyścić ze wszystkich resztek budowlanych i uformować go. Pozostałości po budowie (gruz, elementy porcelanowe, szkło) możemy spożytkować do zasypywania dołów jak też kształtowania wzniesień, trzeba jednakże mieć na uwadze, iż surowce te mocno odwadniają teren. Możemy na nich sadzić jedynie rośliny, które lubią przepuszczalny grunt. Trzeba bezwzględnie przestrzegać reguły, aby gleby z głębokich wykopów (jałowej) nie mieszać z urodzajną, która zawsze powinna być złożona na wierzchu.Kolejny krok to projekt ogrodu – ogromnie istotny etap zagospodarowywania parceli, niestety, częstokroć pomijany. Nim przystąpimy do robót w ogródku, powinniśmy się zastanowić, jak on ma wyglądać: jakie zamyślamy elementy niewielkiej architektury, ile miejsca mają zajmować utwardzone nawierzchnie, w którym miejscu przebiegały będą podziemne instalacje, a gdzie stanie kosz kosze beton kęsbet albo domek gospodarczy. Jeżeli gleba nie była dawno uprawiana jak też jest bardzo spoistanależy przekopać ją na głębokość dwóch szpadli (tak by nie wydobywać na wierzch jałowej gleby). Skrupulatnie usunąć korzenie a także kłącza chwastów. W miejscach rabat rozłożyć nagromadzony na pryzmie humus. Strukturę ziemi poprawiamy mieszając ją z kompostem, próchnicą lub korą. Glebę gliniastą warto rozluźnić, dorzucając gruboziarnistego piachu. Więcej na art-area.pl.

ogród projekt

Autor: DWRowan
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejnym etapem będzie zakup urodzajnej ziemi, jeśli jest to konieczne, i rozłożenie jej w wyznaczonych miejscach. Przez zakupem należy się wypytać, skąd pochodzi. Po uporządkowaniu powierzchni czas na ukształtowanie terenu oraz wytyczenie dróg oraz placów. Po wytyczeniu dróg i ścieżek, jednak jeszcze przed ułożeniem nawierzchni oraz przystąpieniem do dalszych prac w ogródku, wykonujemy budowle ogrodowe oraz instalację elektryczną.Na koniec pozostaje zasadzenie roślinek i założenie trawnika, wcześniej jednak należy wygładzić powierzchnię ziemi oraz odczekać kilka dni, aż osiądzie. Nie powinno się pozostawiać nagiej gleby, gdyż pod wpływem oddziaływania słońca jak też wiatru ulega ona destrukcji. W pielęgnowaniu ogrodu także pomóc nam mogą profesjonaliści, starczy w przeglądarkę wpisać hasło: firma ogrodnicza Warszawa.