Jakzaplanowaćdomowyzieleniec?

Hobby ogrodnicze
Ludzie, którzymieszkają w tak zwanych budynkach jednorodzinnych z dużąchęciąurządzają przydomowe miejsca relaksu. Jakie są pozytywy z ewentualnościprzebywania w takim miejscu? Możnazorganizować tak ogród, aby był odskocznią i miejscem odetchnięcia po każdym męczącymtygodniu pracy.
Zanimzaczniemybudowaćorazkonstruować przydomową przestrzeń, należy odpowiedzieć sobie na pytanie: czego tak naprawdę chcemy? Wielu z nas marzy o zadaszonej powierzchni, zieleńcu ze skalniakiem orazrównychrabatach z oryginalną roślinnością.

Od czasu do czasu warto skorzystaćz poraddoświadczonycharchitektów. W szczególności, kiedy nie znamy się za bardzo na roślinności, a teren jest trudnyw kontekściemetrażulubwyszukanegoukładu. Nieświadomośćtyczy sięrównież innych atrybutów. Wspaniałym przykładem jest ładny kamień do ogrodu. Nie wszystkie kamienie będą sprawdzonymmateriałem. Bardzoważna jest kwestiaodporności na czynniki zewnętrzne. Klimat Polski jest niejednolity. Kamień do ogrodu powinien być wytrzymały na ataki wilgoci, mrozu, wysokich oraz niskich temperatur. Kamień można podzielićpodługwykorzystania:
• Nawierzchniowy luźny – wyściela rabaty, dróżki, skalniaki, kreuje nawierzchnię. Z reguły jest drobny, dlategomożna pokusić się o różnorodnezestawyiformy.
dom - rzut

Autor: Erika Augusto
Źródło: http://www.flickr.com
Szklarnia

Autor: Leena
Źródło: http://www.flickr.com
• Nawierzchniowy utwardzony – to przede wszystkim płytki kamienne, kostki, chodniki.

Nadaje się idealnie do tworzenia ogrodowych ścieżek.
• Elewacyjny – elewacyjny kamień do ogrodu dekoruje elewacje budynków, murów, a także elementów małej architektury ogrodowej.
• Bryły oraz głazy – pozwalają budowaćwyjątkowekompozycje o profiluartystycznym.